The EQT Holdings Limited Board is committed to promoting the long-term health and prosperity of Equity Trustees Group for the benefit of its stakeholders.

The Board will at all times act honestly, fairly and with integrity while taking into account the interests of different stakeholders of the company. Find out more in our Board Charter.

Past Equity Trustees directors include a future Prime Minister, Supreme Court judges and significant Australian businessmen.

  • The Hon Jeffrey Kennett AC small

    The Hon. Jeffrey G. Kennett AC
    Chairman

    The Hon. Jeffrey G. Kennett AC Hon. D.Bus (Ballarat), Hon. LL.D (Deakin)

    • Chairman - October 2017
    • Independent Non-Executive Director – September 2008
    • Member of the Remuneration, Human Resources & Nominations Committee - September 2008 to December 2017
    • Chair of the Equity Trustees Limited Compliance Committee - October 2016 to October 2017

    Jeff was an Officer in the Royal Australian Regiment, serving at home and overseas. He was a Member of the Victorian Parliament for 23 years.

    Leader of the Opposition 1982-1989, 1991-1992 and was Premier of the State from 1992-1999.

    He is currently Chairman of Open Windows Australia Proprietary Limited, Chairman of CT Management Group Pty Ltd and Director of Amtek Corporation Pty Ltd.

    Jeff is a Director of EQT Holdings Limited and a Director of Seven West Media Ltd.

    Jeff is the Chairman of The Torch, a program assisting incarcerated Indigenous men and women and post their release.

    He was the founder of beyondblue: the national depression, anxiety and suicide initiative and was Chairman from 2000-2017.

    Jeff is Patron of The Royal District Nursing Service and Sovereign Hill Ballarat and associated with many other community organisations.


    Member of the Singapore Tourism Advisory Board 2000-2006. President of the Hawthorn Football Club 2005-2011 and from 2017.

    In 2005, he was awarded the Companion of the Order of Australia. Jeff was awarded an Honorary Doctorate in Business (honoris causa) by Ballarat University in 2000 and he was awarded an Honorary Doctorate of Laws (honoris causa) by Deakin University in 2014.

  • Alice Williams small

    Alice J.M. Williams
    Non Executive Director

    Alice J.M. Williams B.Com., FCPA, FAICD, ASFA AIF, CFA

    • Non-Executive Director – September 2007

    • Chair of the Remuneration, Human Resources & Nominations Committee - August 2011

    • Member of Equity Trustees Limited Compliance Committee - June 2016

    Alice has over 25 years’ senior management and Board level experience in the corporate and government sectors specialising in investment management, corporate advisory and equity fundraising.

    Other non-executive directorships include; Djerriwarrh Investments Ltd, Defence Health, Cooper Energy, Tobacco Free Portfolios Limited, and the Foreign Investment Review Board. Alice is a member of the Felton Bequest Committee.

    Alice was formerly a director of Guild Group Holdings Limited, Barristers' Chambers Ltd, Victorian Funds Management Corporation, Port of Melbourne Corporation, Avion Technology Pty Ltd, Racing Victoria Limited, State Trustees, NM Rothschild and Sons (Australia) Limited, Director of Strategy and Planning for Ansett Australia Holdings Limited, and a Vice President at JP Morgan Australia. 

  • Anne M ODonnell small

    Anne M. O'Donnell
    Non Executive Director

    Anne M. O'Donnell B.A. (Bkg & Fin), MBA, FAICD, SF Fin

    • Non-Executive Director – September 2010 
    • Member of the Remuneration, Human Resources & Nominations Committee - January 2015
    • Member of the Board Risk Committee - December 2017
    • Chair of Equity Trustees Limited Compliance Committee - November 2017

    Anne has some 35 years’ experience in the finance sector. She is an experienced executive and non-executive director in the listed, not-for-profit and mutual sectors.

    Anne is a director of the Motor Trades Association of Australia Superannuation Fund Pty Ltd and The Winston Churchill Memorial Trust.

    Anne is also an external member of the UBS Global Asset Management (Australia) Ltd Compliance Committee, Chair of the IP Australia Audit Committee, Chair of the Investment, Audit & Risk Committee of the Winston Churchill Memorial Trust and member of its Nominations and Remuneration Committee and a member of the Nominations Committee of Goodwin Aged Care Services Ltd.

    Anne is the former Managing Director of Australian Ethical Investment Ltd. Anne was formerly a director of the Financial Services Council, The Centre for Australian Ethical Research Pty Ltd, the ANZ Staff Superannuation Fund and The Grain Growers Association Ltd. 

  • Kevin J Eley small

    Kevin J. Eley
    Non Executive Director

    Kevin J. Eley CA, F FIN, FAICD

    • Non-Executive Director – November 2011
    • Member of the Board Audit Committee - November 2011
    • Chair of the Board Audit Committee - January 2015
    • Member of the Board Risk Committee - May 2015
    • Chair of the Board Risk Committee - May 2016 to December 2017


    Kevin is a Chartered Accountant, a Fellow of the Financial Services Institute of Australia and a Fellow of the Australian Institute of Company Directors.

    He has over 30 years’ experience in management, financing and investment and has worked for a major international accounting firm, two investment banks and was CEO of HGL Limited where he remains as a non-executive director.

    Kevin is a non-executive director of Milton Corporation Limited and Pengana Capital Group Limited. Kevin is also a member of the Milton Investment Committee.

  • Glenn Sedgwick small

    D Glenn Sedgwick
    Non Executive Director

    D Glenn Sedgwick B.Com, FAICD, FCA

    • Independent Non-Executive Director - August 2016
    • Member of the Board Risk Committee - August 2016 to December 2017
    • Member of the Board Audit Committee - August 2016
    • Chair of the Strategy Committee - December 2017

    Mr Sedgwick has more than 30 years' experience as a consultant to listed and unlisted Australian, Chinese and other Asian enterprises across financial services, and information technology. A partner in Accenture since 1993 (then Arthur Andersen & Co.), he was previously Managing Director of Accenture’s Asia Pacific Insurance and Wealth Management business. 

    Mr Sedgwick is a Director of the Melbourne Symphony Orchestra and Chair of its Foundation Committee, and Advancement Committee.He is a Councillor of Queens College (University of Melbourne) and Chairs its Finance and Risk Committee, he is also Chair of the Queens College Trust Corporation. He was previously Chair of ALI Group, and Australian Tourist Park Management.

    With strengths in financial reporting and risk management, Mr Sedgwick also brings to the Board extensive knowledge in strategy development.


  • James Minto small

    James (Jim) Minto
    Non-executive Director

    James (Jim) Minto FCA, GAICD

    • Independent Non-Executive Director - March 2017
    • Member of the Board Risk Committee - March 2017
    • Chair of the Board Risk Committee - December 2017
    • Member of the Board Audit Committee - March 2017
    • Member of the Remuneration, Human Resources and Nominations Committee
      - March 2017 to December 2017

    Mr Minto held a diverse career in financial services, with a strong ongoing focus in the areas of risk management, technology, sustainability, and regulation. 

    Mr Minto was CEO and Managing Director for TAL Limited (renamed from TOWER Australia) from 2006 to 2015 and for a number of TAL/TOWER companies over the previous 16 years including 12 years as Managing Director of TOWER Trust NZ (previously Trustees Executors). Mr Minto was also Chairman of the TAL’s Australian superannuation trustee companies from 2003 to 2015.

    When TAL Limited was purchased by Dai-ichi Life in 2011, he was appointed as a member of the Tokyo Executive: a rare opportunity for a Japanese company operating in Australia. Mr Minto was a director of the Trustee Corporations Association of New Zealand for nine years to 1997, with the remaining three years serving as Chairman.  He continues his role as director for Dai-ichi Life Asia Pacific in Singapore, is a director of the National Disability Insurance Scheme and also Chairman of NZ life insurer Partners Life Limited.

    Mr Minto is a fellow of the Australia and New Zealand Institute of Chartered Accountants, graduate of the Australian Institute of Company Directors and is the Australian Ambassador for the International Insurance Society.



    • Independant Non-Executive Director - March 2017
    • Member of the Board Risk Committee - March 2017
    • Member of the Board Audit Committee - March 2017
    • Member of the Renumeration, Human Resources and Nominations Committee - March 2017
  • Tim Hammon BW

    Tim Hammon
    Non-Executive Director

    Tim Hammon BCOM, BLAW, Leadership (Columbia University, New York), Strategy & Finance (Wharton Business School, Philadelphia)

    • Non-Executive Director – December 2018

    Mr Hammon was CEO of Mutual Trust Pty Ltd, from 2007 to 2017, building the business to become a leading Australian multi-family office servicing high net worth clients. Prior to that he was in leadership positions with Coles Myer Ltd for 11 years and Mallesons Stephen Jaques for 4 years. He began his career in law with Mallesons Stephen Jaques and was a partner at the firm for 12 years (1984 – 1996) after graduating in law and commerce from the University of Melbourne.

    Mr Hammon has held Board positions with not-for-profit organisations, the Abbotsford Convent Foundation and St Catherine’s School and currently is an Ambassador for the fund raising campaign for the Aikenhead Centre for Medical Discovery. Mr Hammon is currently a non-executive director of Vicinity Centres, an ASX listed Real Estate Investment Trust.

  • Mick OBrien small

    Michael (Mick) J. O'Brien
    Managing Director

    Michael (Mick) J. O'Brien CFA, GAICD

    • Managing Director - 1 July 2016
    • Executive Director - April 2016 to June 2016
    • Independent Non-Executive Director – August 2014 to April 2016
    • Member of the Board Risk Committee -  May 2015
    • Member of the Strategy Committee -  December 2017
    • Member of the Equity Trustees Limited board - July 2018
    • Member of the Equity Trustees Wealth Services Limited bvoard - July 2018

    I qualified as a Fellow of the Institute of Actuaries of Australia and hold the Chartered Financial Analyst designation. I am currently a non-executive director of Templeton Global Growth Fund Limited. I have a broad wealth management experience in superannuation, investment management, insurance and advice, spanning over 30 years in both retail and institutional markets. I was formerly CEO and director of Invesco Australia Limited, director of Alliance Capital Management Australia and Chief Investment Officer of AXA Australia and New Zealand where I was also a director of AXA’s Responsible Entities and Regulated Superannuation Entities.